Powered By Blogger

2019. szeptember 15., vasárnap

HUNGAROCON, SALGÓTARJÁN 4.


Ez az, ami éppen kell, repülök a gyógyszerrel
ez az adag éppen jó, ez az anyag éppen jó       
(Kontroll Csoport: Ez az, ami éppen kell)


Úgy hisszük, most, amikor a világ, amelyet ismerni vélünk, hamarosan megszűnik létezni, nem szükséges továbbra is titokban tartanunk azon események krónikáját, melyek valószínűleg erőteljesen hozzájárultak a nemsokára bekövetkező változásokhoz. Hogy ez a hosszú történet mikor kezdődött, azt ma már senki nem tudja eldönteni; a titkos társaságok viselt dolgait kutatók is csupán egy-egy villanást fedeztek fel az emberiség történelemében, és teljes bizonyossággal ezekről a villanásokról sem állítható minden esetben, hogy valóban közük lenne a harmadik évezred hajnalán Salgótarján városában, egy nemzetközi sci-fi találkozón kicsúcsosodó eseményekhez. Amit most elmesélünk, azt az egyik résztvevő elbeszélése alapján közöljük. Természetes tehát, hogy mindent az ő szemszögéből látunk; rajta keresztül lehetünk tanúi annak, ami akkor előttünk játszódott le, s mi, a rendezvény látogatói tudtunkon kívül váltunk tevékeny részeseivé a történetnek.

Hárman a VÉGA Magyar Sci-Fi Egyesület alapítói közül az 1970-es évekből. Ma már mindannyian egy másik dimenzióból figyelhetnek minket. Az egyesület szervezte az első HungaroConokat a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján.


3.

A dolog úgy állt, hogy az öreg már aznap este sem tudott hazamenni, úgyhogy nála kellett aludnom, és másnap reggel egyből indulhattunk Marcival Salgótarjánba. A tábornok láthatta, hogy nem repesek az örömtől a soron kívüli háromnapos program miatt (mondjuk, a külső őrségért sem rajongtam), ezért gyorsan hozzátette, hogy képregény-rajongók is lesznek Tarjánban. Mangások. Sóhajtottam, de nem kezdtem magyarázni a japán és az angolszász vagy európai képregények közti különbséget, mert amúgy nem is utálom a mangát. Legalábbis nem mindet. Az sem érdekelt különösebben, hogy az öreg minden költséget áll; mondtam, hogy jó, rendben, eltettem a kocsikulcsát és a bankkártyáját, majd vetettem egy búcsúpillantást a bárszekrényre és leléptem.
Son Goku bekaphatja – vetettem oda az ütiszoba előtt kihallgatásra várakozó hallgatóknak, akiket csak kancsóknak hívtunk, és visszaballagtam a századszintre. A balsorsú belszolgálatos bánatos bociszemekkel bámult rám. Elálló fülei még mindig vöröslöttek, alighanem Teveszar fejmosása miatt. Eszembe jutott az öreg intelme, hogy ne barátkozzunk a katonákkal, és bár reméltem, hogy leszerelésem folyamata nem tart tovább egy hónapnál, úgy döntöttem, hogy ezt az időt példásan viselkedve töltöm le. Jelen esetben nem kvaterkázom az őrökkel, betartom a háromlépésnyi távolságot és a megfelelő hangot ütöm meg velük szemben.
– Mi van, rüszü, már nem divat köszönni a vén iszapszemű rájának?
– Nem vagyok rüszü – felelte halvány hangon a tizedes.
– De az vagy, ha annak nevezlek – fitogtattam műveltségemet. – És ha annak nevezlek, az vagy, se több, se kevesebb[1].
Nem értékelte tudásomat.
– Az szpk megtiltotta, hogy kiabáljak. Azt mondta, nem vagyok én müezzin.
– Majd rádöbben a nagyhangya – vontam vállat. – Egyszer még betakarod, mint Ziaul Hakot a tányérsapka.
– Ki az a Ziaul Hak[2]?
Erre már csak legyintettem és bebotorkáltam a körletbe. Még mindig nem találtam ott senkit a szakaszból. Nem tudtam, hol vannak a többiek, de nem is érdekelt. Megszabadultam a büdös gyakorlótól, bevágtam a koszos kincstári alsót a szennyes ruhák közé, aztán elmentem zuhanyozni, mert a civil cuccomat mégsem vehettem fel közvetlenül a manóruha után. Amikor visszafelé slattyogtam a strandpapucsomban és a kis piros szívecskékkel díszített boxeralsómban, belebotlottam Teveszarba, aki éppen a folyosó falára kifüggesztett szolgálati vezénylést írta át a nevemnél. Amikor meglátott, elejtette a tollát, és ahogy utánakapott, leverte a falról a vezénylést. Egy pillanat alatt elvörösödött, ezért nem szóltam semmit. Még a végén agyvérzést kapott volna.
Alig negyedóra alatt összecuccoltam, mert szerencsére civil ruhákból volt háromnapi tiszta adagom. Magamhoz vettem a mobiltelefonomat és a külön engedéllyel tartott stukkeremet, ami nélkül soha egy lépést sem tettem a laktanyán kívül. A fegyverekhez még a szervezetben szoktam hozzá, mielőtt berántottak volna a seregbe. A pisztolyok közül a Berettát szerettem tizenötös szekrénytárral, akkoriban viszont meg kellett elégednem egy .45-ös félautomata Smith & Wessonnal, amihez ráadásul muníciót is nehezen kaptam. Szépnek szép volt, de csak nyolc darab lőszer fért bele, és engem ez nem elégített ki, ezért általában magammal cipeltem két telipakolt tartalék tárat is.
A folyosóra jó hangosan léptem ki, hogy sportcipőben, farmerben és kenderlevél-mintákkal ékesített pólóban is megmutassam magam Teveszarnak, de sehol nem láttam a főhadnagyot.
Mindenesetre megnéztem a vezénylést, de a főhangya rendesen kiradírozta a hétvégi szolgálataimat. Ezzel valakit megint megszívattam, de nem tudott érdekelni a dolog. Főjön emiatt annak a feje, akit rendkívüli szolgálatra osztanak be helyettem.
A folyosó végén az alegység-ügyeletessel éppen az ütihá, egy őrnagy ordítozott, mert a tizedes nem kiáltott „Század vigyázz!”-t az érkezésekor. Vagy legalábbis nem elég hangosan. Amikor elsétáltam mellettük, a szerencsétlen rüszü azt cincogta az őrnagynak, hogy Teveszar megtiltotta az ordítozást a folyosón. Az ütihá utánam fordult, aztán rájöhetett, hogy én vagyok, a Bébiszitter, mert csak legyintett, majd kapásból leüvöltötte az idegösszeroppanással küszködő tizedest.
Elmennem: élet, és halál: maradnom[3] – szavaltam nekik, de nem figyeltek rám.
A tábornok Astra kombija az ütiszoba előtti belső parkolóban állt, és az öreg az ablakban könyökölve figyelte, ahogy beülök. Előfordult már, hogy a lelkes kapuügyeletesek nem ismertek fel, és fegyverrel akartak kiszállítani a kocsiból, amikor Marciért indultam. Most viszont kisebb gondjuk is nagyobb volt annál, hogy a tábornok autójára figyeljenek, mert a lövészek konzervmanói szerették volna elhagyni a laktanyát három PSZH-n.
Kitolattam a parkolóból és beálltam a nyuszibuszok mögé. A kapusok megszámolták a kancsókat, majd visszaterelték őket a páncélosokba, intettek nekem és végre indulhattunk.
Sokan mondják, hogy a laktanya kapuján kilépve még a levegőnek is más íze lesz, ezért jó nagyot szippantottam belőle, de csak a PSZH-k kipufogóbűzét éreztem. Azt is hallottam már, hogy odakint felgyorsul az élet a lassú, monoton katonanapok után, velem viszont csak az Astra ugrott meg, amikor ráléptem a gázpedálra. A következő pillanatban megcsörrent a mobilom.
– Hello, bull – hallottam Marci mesterkéltnek tűnő hangját a kihangosítóból.
– Mi van?
– Ööö… gimixgilhooley
– Hülye vagy? – mordultam rá.
– Angolt kell tanulnom a nyáron.
– Miből?
– Hát… az van ráírva, hogy Szlengszótár diákoknak… Ez volt a legvékonyabb angol nyelvkönyv, amit találtam.
Erre nem tudtam mit mondani. Annál is inkább, mert Marci rámzúdított még egy adag érthetetlen baromságot, majd közölte, hogy nem tartózkodik otthon. Menjek érte egy lakótelepre a Népfürdő utcába, valami hackerhez.
Naná, hogy nem találtam meg rögtön, így aztán leparkoltam a kocsit a toronyházak tövében holmi könyvkiadó előtt, és elindultam, hogy megkeressem a kölyköt. Nem volt egyszerű móka, mert a lépcsőházak bejáratait rendesen eldugták a földszinti üzletek és irodák között. Éppen kisakkoztam, hogy melyik lehet a 15/A kapuja, amikor egy első emeleti erkélyről vad indiánüvöltéssel legalább féltucat kiskorú haramia potyogott a nyakamba. Elkapták kezem, lábam és igyekeztek földre teperni; egyikük még belém is harapott. Azt hittem, az egész utca beleremeg ordításukba és valamennyi lakó ájultan esik össze, mert bennem egy pillanatra megállt az ütő. Aztán megráztam magam, és a kis marháknak az volt a szerencséjük, hogy a stukkert nem a derekamon az ingem alatt viseltem, hanem abban a hülye övtáskában. Így ahelyett, hogy sorban agyonlőttem volna őket, halomba pakoltam az egész visító bandát a járda melletti virágágyásban. Nem voltam túlságosan finom, s alig egy perc múlva hét kivörösödött, fújtató, morgó törpe pislogott rám ellenségesen a lábam mellől. Sosem láttam még őket, de a helyzetet meglehetősen gyanúsnak találtam. Annál is inkább, mert a fejem fölül az erkélyről reszelős hangú heherészést hallottam.
– Tűnés! – mordultam a kölykökre, aztán feltornáztam magam az erkélyre, ahol valami olyasmi fogadott, amire számítottam. Egy kempingszékben kicsi, vézna, horgas orrú emberke kacarászott károgó hangon. Esküszöm, úgy nézett ki, mint a hollywoodi filmekben a tolószékekben ücsörgő öreg milliomosok, csak a kockás pléd hiányzott a térdéről, meg a csábos ápolónő a háta mögül. Egyébként meg kétszázasokat számolt Marci markába.
Miután befejezte, elégedett pillantással mért végig.
– Nem hittem volna, hogy maradt még virtus a magyar katonában – károgta, miközben bólogatott. – De jó látni, hogy tévedtem… Negyven másodperc alatt bánt el velük. Persze, ezek csak tízéves kölykök, de maga, fiam, tényleg tud valamit. Nekem van hozzá szemem…
– Akkor keresse meg mellé az eszét is, mielőtt még egyszer ilyesmire veszi rá a kis hülyéket!
Nem sértődött meg, csupán károgásszerűen kuncogott.
– Nem én találtam ki a murit, hanem ő – bökött Marcira, aki éppen zsebre gyűrte a pénzt anélkül, hogy egy szót szólt volna hozzám. – Fogadást ajánlott az unokáimnak és az osztálytársainak, hogy magát heten sem gyűrik le, még ha lesből támadnak, akkor sem. Én voltam a döntőbíró, hehe…
– Sanyi bácsi már a világháborúban is szolgált – kegyeskedett észrevenni Marci.
– Az elsőben, mi? Miért nem rögtön Bem apó alatt negyvennyolcban… – Az öregember erre is csak károgott. Vagy heherészett, nem tudom. – Te meg minden hülyeséget elhiszel.
Juice – ütögette meg pénzes zsebét a kölyök, majd a varjú felé intett. – Homo boobus.
– Te meg egy gyíkusz maximusz vagy – bólintottam, és közelebb léptem hozzá. Mielőtt azonban bármit is tehettem volna, ismét megszólalt az öregember.
– Kissé hirtelen a természete, fiam, és ez nem mindig előnyös egy katonánál… – károgta, de nem tudott megállítani.
– Nem a természetem hirtelen, papa, hanem a kezem a gyors.
Ezzel aztán belefojtottam a szót az öregbe, Marci viszont elröhögte magát. Vesztére.
– A mai műsornak vége, kölyök. Távozunk… A múltkor megtanítottalak ugrani és esni, emlékszel?
Gyanakvás villant a szemében, és igyekezett hátrálni előlem, csakhogy azon a kis picsányi erkélyen nem volt hová. Nem könyörgött, hanem fenyegetett, amikor azt mondta:
– Ne csináld, hallod?! Ha hozzám érsz, megbánod!
Vigyorogtam rá, hogy elvonjam a figyelmét, aztán villámgyorsan megragadtam, és a pólójánál fogva egyszerűen áthajítottam az erkély korlátján. A tompa puffanás és a visítás arra utalt, hogy pontosan a virágágyásban ért földet. Mielőtt a varjúszerű öregember megint károghatott volna, Marci után vetettem magam, és csak remélhettem, hogy nem a hülye kis haverjai fején fogok landolni.
Szerencsétlenségemre tényleg nem a kölykökön landoltam, hanem egy marha nagy melákon. Úgy pattantam vissza a mellkasán feszülő átizzadt izompólóról, hogy a fickó meg sem rezdült. A földről sem kellett feltápászkodnom, mert a melák a következő pillanatban már talpra is rántott. Közben átvillant a szemem előtt a kölykök áhítattal bámuló csoportja és Marci, ahogy az oldalát tapogatja és mesterkélt ártatlansággal a hangjában, azt mondja:
– Ricsi bátyja… Két hete nyerte el a kerület legerősebb embere címet…
A melák vagy húsz centivel magasabb lehetett nálam, meg legalább ötven kiló tiszta izommal többet nyomott, és meglehetősen kellemetlenül éreztem magam a mancsai közt. Hörgött valamit az olyan patkányokról, akik gyerekekkel mérik össze az erejüket, ezért rögtön sejtettem, hogy felesleges magyaráznom neki, miszerint momentán én vagyok az áldozat, mert engem támadtak meg a kölykök. Amúgy is éltem a gyanúval, hogy a törpéket Marci bíztatta fel arra, hogy ha nekik nem sikerül legyűrniük, küldjenek rám egy helyi májert. Alighanem valami különleges kunsztot vártak tőlem, amelynek segítségével kiszabadulok a kétajtós szekrény markából, de az efféle kunsztok nem teremnek csak úgy, minden bokorban, takarékoskodni kell velük, és főleg ritkán használjuk őket nagy nyilvánosság előtt. Így aztán, mikor a melák, mint valami terminátor, felkapott a földről és maga elé emelt, egyszerűen tökön rúgtam őt. Ez nem volt különleges kunszt, de megtette a hatását, mert a fickó elejtett és vinnyogva görnyedt össze.
Rámordultam a kölykökre, mire szétspricceltek a szélrózsa szinte minden irányába. Marcit meglódítottam a kocsi felé, és ő sziszegve, az oldalát tapogatva engedelmeskedett. Amikor kifordultam a parkolóból, a melák még mindig a virágágyásban görnyedezett, de sejthetik, hogy nem tudott érdekelni.
Marci nem szólt semmit, csendesen vigyorogva, teljes odaadással tekergette a rádió gombját, mintha ezért is fizettek volna neki. Nem mondom, hogy idegesített, de azt sem akartam, hogy túl jól érezze magát.
– Mi volt ez a húzás? – próbáltam hatni rá, ám felém sem fordult, úgy rázta le magáról a felelősséget.
– Pénzkereset. Ezerhatszáz forint tiszta haszon. Azt mondtam nekik, hogy felderítő vagy. Szuperkatona, és nem lehet legyőzni. Fizettek azért, hogy megverhessenek.


– Azt hittem, rendes zsebpénzed van.
– Hah! Mire elég az? Ismered a mai árakat?
– Ezerhatszáz forintért ki akartad nyíratni őket…
– Ugyan már!
– Kis híján megöltem őket.
– De nem tetted.
– Nem rajtad múlt…
– A véletlenen?
– A szerencséjükön, tudhatnád.
– Tudom. És?
– Szarban lettem volna én is, ők is.
– Aha.
– Ha a derekamon van a pisztoly, agyonlövöm őket, mielőtt rájövök, hogy a haverjaid.
– Nem a haverjaim, hanem az osztálytársaim.
– Meghaltak volna.
– Már mondtad.
Nem válaszoltam, mert amúgy sem tudtam volna mit felelni, de ráadásul az imént a Népfürdő utcából a Szent István park felé indultam el, és a Pozsonyi úton beragadtam a dugóba. Mellettem a 76-os troli vesztegelt, amelynek vezetője szófosásban szenvedett, és a nyitott ablakon keresztül közölte véleményét a világgal. Általában az autósokat szidta, akik a parkoláskor egyre kevesebb erkölcsiséget mutatnak, már el sem pirulnak, amikor a megállóban hagyják autójukat, vagy amikor másodikként parkolnak. De ha éppen nem parkolnak, hát abban sincs köszönet, mert akkor meg olyan hirtelen vágódnak a troli elé, hogy az csak vészfékezéssel állhat meg. Ettől előredőlnek az utasok, egymásra esnek, aztán meg a troli falábú vezetőjének, mert nem elég, hogy nem lehet tudni, szerencsétlen utast mikor üti meg a kóboráram, az a lyukaskezű gyógyegér a volán mögött még azzal a két nyomorult pedállal sem tud bánni…
Amikor végre megelőztem a buszt, Marci megint elvigyorodott.
– Azért az a szöveged nem volt semmi! Hogy „nem a természetem hirtelen, hanem a kezem gyors”… – ezen elröhécselt egy darabig, míg átértünk Budára. – Hol hallottad ezt a baromságot?
– Nem hallottam.
– Csak úgy kitaláltad?
– Ez nem baromság, hanem az igazság.
– Hát ez súlyos! – Ismét röhécselt, talán hogy kihozzon a sodromból. Pedig a súlyos az volt, ahogy a Gellért téren fékeztem, remekbe szabott kerékcsikorgással. Diadalmasan, elismerést várva néztem körül, hiszen csak sikerült megállítanom a kocsit. Ennek ellenére a gyalogosok, miután előmerészkedtek a fedezékül szolgáló kukák mögül, és kióvakodtak a zebrára, meglehetősen csúnyán néztek rám. Ráadásul a mellettem veszteglő autó vezetője egy egész kocsisort megállásra kényszerítve, heves integetéssel csalogatta tovább őket, noha már villogott a zöld lámpa. Persze, a gyalogosoknak mindent lehet, de ha én mennék tilosban, engem biztosan elkapnának, hiszen a kocsinak (még ha nem is az enyém) rendszáma van, amit fel lehet írni, le lehet fényképezni… Mintha zöld lámpánál már olyan szívesen gázolna az ember. Na, mindegy… Nem érdemes ezen rágódni, döntöttem el, és inkább a hétvégére koncentráltam.
– Mi lesz ez a háromnapos szar, ahová menni akarsz?
– Számítógépes találkozó: SceneCon. Ott lesz Berndt Konzt. Bemutatja a BeOst.
– Az mi?
– Operációs rendszer.
– Aha – dünnyögtem, mert a Bertalan Lajos utcánál szintén állt a forgalom. – Szóval SceneCon… Apád szerint képregény-rajongók is lesznek…
– Mangások. Meg animések.
– Az anime nem képregény, hanem rajzfilm.
– Tudom.
– Akkor meg?
– Lesznek még szerepjátékosok, egy csomó RPG verseny, trekkerek…
– Hogyhogy?
– Hát, ez egy nagy rendezvény. Úgy hívják, hogy HungaroCon. Minden ilyen fantasztikus…
– Tudom, mi az a HungaroCon.
– Tényleg? Honnan?
– Van egy… ismerősöm, aki sci-fi elbeszéléseket is ír, és minden évben elmegy a Conra.
– Ismerem?
– Nem hiszem.
– Olvastam?
– Nem neked való, amit ír.
– Ki mondja?
– Apád.
– Ő olvasta?
– Őt nem érdekli a sci-fi.
– Akkor honnan tudja?
– Fogalmam sincs. Kérdezd meg tőle.
– És te? Nem is tudtam, hogy szoktál olvasni. Már a Pókemberen kívül, persze…
– Nem szeretem különösebben Pókembert. Batman a kedvencem. És nemcsak képregényeket olvasok… Egyébként honnan tudsz a HungaroConról?
– A netről, miért?
– Semmi… csak én sem tudtam, hogy téged érdekel a sci-fi.
– Engem a konzol-találkozó érdekel, és az idén ez együtt lesz a HungaroConnal, oké?
– Jó, rendben.
Az igazat megvallva, egyáltalán nem gondoltam, hogy rendben volna a dolog, sőt, valami átverésre gyanakodtam, de nem feltételeztem Marciról, hogy képes volna egy háromnapos hazugság megszervezésére. Persze olyan sokáig nem agyalhattam a dolgon, mert a Móricz Zsigmond körtéren úgy jöttek-mentek a pirosban a gyalogosok, mintha nemcsak megbüntethetetlenek lennének, hanem elgázolhatatlanok is. Csak a dudaszóra ugrottak szét, de olyan dühösen néztek, hogy nem tudtam eldönteni, az autó léte vagy a márkája van-e inkább ellenükre. Az egyik nemnormális ráadásul olyan szerencsétlenül szökellt odébb előlem, hogy az Astra jobboldali tükrében kapaszkodott meg a végén, nehogy seggre essen. Még jó, hogy nem maradt a kezében a tükör, csak elállítódott.
Nem igazítottam meg, csak a Kosztolányi Dezső téren, ahol vettünk egy pizzát vacsorára. A pultnál éppen kábítani kezdtem volna a csajt, aki becsomagolta a kajánkat, amikor Marci figyelmeztetett, hogy a nap hátralévő részét vele kell töltenem. A csaj Marcira mosolygott, megjegyezte, hogy milyen aranyos kölyök, én meg bokán rúgtam. Nem a lányt, hanem Marcit. Fel sem szisszent, de megjegyezte:
– Apa szerint nem kell a nappaliban, a kanapén aludnod. Menj be Tamara szobájába, úgyis használtátok már az ágyát... Közösen.
A csaj a pult mögött továbbra is mosolygott, de már a következő vevőre, ezért a hónom alá kaptam a pizzát és kilökdöstem Marcit az étteremből.
– Nem kell védened a nővéredet – mondtam a kocsiban. – Nem járunk együtt.
– Apa szerint igen.
– Nem is tudtam, hogy apád tudja…
– Mit?
– Hát, hogy mi Tamarával…
– Azt mondtad, nem jártok.
– Tulajdonképpen nem is…
– Aha… – úgy bólogatott megfontolt képpel, mint aki érti, amit még én sem. – Megdugtad?
– Miért?
– Én kérdeztem hamarabb!
Vállat vontam.
– Igen. De ez még nem jelenti…
– Nálunk? Az ágyában?
– Semmi közöd hozzá… Egyébként meg a nővéred a különlegességeket kedveli…
– Az mit jelent?
– Hát… hogy nem a saját ágyában szereti…
– Akkor hol?
– Bárhol másutt…
Ezen elgondolkodott, aztán szép lassan zavarba jött, még el is vörösödött.
– Ugye, az én ágyamat… kihagytátok?
– Ki. Azt ki.
Nem tudom, hogy megkönnyebbült-e, de elfordult és az utat bámulta jónéhány percig. Aztán kibökte:
– És jó volt?
– Melyik alkalom?
– Hát… ööö…
– Ezt így amúgy sem tudom elmagyarázni. Érezni kell.
Persze nem elégítette ki ez a válasz.
– De jó?
– Igen. Nagyon… Elégedett vagy?
Nem válaszolt, mert éppen befordultunk a házuk elé, de szó nélkül ugrott és kinyitotta a kaput.
Később felajánlottam, hogy segítek becsomagolni a számítógépét, mire azt felelte, hogy nem viszi Tarjánba. Csodálkoztam, mert úgy tudtam, az ilyen partikon sosincs elég gép, ezért mindenki viszi a sajátját. Erre azt mondta, hogy ő nem bolondult meg. Nem hallottam lelkesedést a hangjában, és ebből már gyanakodnom kellett volna, de elbambulhattam, mert nem tűnt fel a dolog. Csupán hajnalban döbbentem rá az igazságra, amikor Tamara szobájában az ágyhoz bilincselve ébredtem. De akkor már késő volt.



[1] G. B. Shaw: Caesar és Cleopatra
[2] Mohammad Ziául-Hak: Pakisztán elnöke 1977-1988 között, akit a híradásokban általában jellegzetes, túlságosan széles tányérsapkában lehetett látni.

[3] William Shakespeare: Romeo és Júlia (Kosztolányi Dezső fordítása)






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése